Kas tie „atomščikai“?


Siauruose koridoriuose prasilenkia baltai apsirėdę žmonės. Baltos kelnės, balti marškiniai, balta kepuraitė ir net balta avalynė. Tai atominės elektrinės darbuotojai. Fizikai, chemikai, inžinieriai ir kiti kvalifikuoti specialistai, vadinami energetikais arba „atomščikais“. Jų leksikoje gausu abreviatūrų, jų veiksmus reguliuoja griežtos instrukcijos, laiką jie jaučia minučių tikslumu. Darbas branduolinėje jėgainėje garantavo ne tik aukštesnį atlyginimą, ilgesnes atostogas, bet ir prestižinį statusą.



Pirmieji Ignalinos AE energetikai į Lietuvą patirties atsivežė iš giminingos savo konstrukcija Leningrado AE bei kitų RBMK tipo jėgainių (Černobylio, Smolensko). Tuo tarpu darbuotojų iš Lietuvos pačioje pradžioje buvo tik 2 proc., nes mūsų šalyje šios srities ekspertai nebuvo rengiami. Taigi darbine kalba jėgainėje buvo ir iki šiol išlieka rusų - ja ne tik bendrauja darbuotojai, bet ir pateikiamos instrukcijos ar ženklinami įrenginiai. Rusų kalba yra viena iš oficialių Tarptautinės atominės energijos agentūros kalbų.



Atsakingiausia ir garbingiausia jėgainės darbo vieta - reaktoriaus valdymo skydas. Šioje mygtukų, lempučių, svirtelių ir ekranų karalystėje vienu metu dirbdavo penki specialistai ir vienas mokinys. Norint čia atsidurti, reikėdavo turėti bent penkerių metų patirtį energetikos srityje, po to maždaug dvejus metus tekdavo treniruotis (susipažink su Ignalinos AE valdymo skydo treniruokliu) ir net psichologo konsultacijos buvo privalomos.



Geriausiais laikais jėgainėje dirbo virš 5000 darbuotojų, o dabar, kai IAE nebegamina elektros, joje dirba apie 1700 žmonių. Dėl eksploatacijos nutraukimo pakito ir vyraujanti darbuotojų specializacija - inžinierių mažėja, vadybininkų ir darbininkų daugėja. Trečdalio darbuotojų amžius yra didesnis nei 60 metų, bet jų patirtis, įgyta kuriant IAE, dabar yra neįkainojama išmontavimo darbuose.